Menü betöltése...
»Utazás»Középkor
Bejelentkezés
Várj...
E-mail:
Jelszó:
Bejelentkezés

Középkor

Magyarország, JÁK, Szent György templom

A Fertőről visszafelé látogattuk meg. Az egyik oldala még be volt állványozva. Nagyon szép, viharos történelmű látnivaló. Kulcsot és belépőt a templommal szemben lévő kis ajándékboltban lehet kapni. Az egykori jáki bencés apátság bazilikája a magyarországi román stílusú építészet kiemelkedő alkotása. A hazai középkori nemzetségi monostorok egyedülálló épségben fennmaradt képviselője…

Magyarország, Öskü, Via Magna kőgát

Öskü és Várpalota között egy letűnt, ókori civilizáció, a Római Birodalom kőgátja található a 8-as főút alatt. Építésének időpontja az I. - II. század fordulójára tehető. Egy itt létrehozott tó, a Kikeri-tó völgyzáró gátja volt, és egyben megteremtette a lehetőséget a völgyön való áthaladásra is. A gát tetején húzódott az egykori római hadiút, a Via Magna…

Magyarország, Regöly, Somolyi templomrom

Legújabb szerzeményünk. Tamási - Szakály között, nagyjából félúton, Tamási felől érkezve aki jobban figyel, jobbra már megláthatja a templomromot. Kb. 600 méterre, a szántók közt helyezkedik el, egy kis dombocskán, a Somolyi patak túloldalán. A patakon keresni kell átkelési lehetőséget. Út nem vezet hozzá. Hasonlóságot mutat az Ádándi Hetyei templomromhoz…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 6 - Máma falu

Rom sorozatomhoz meglátogattuk a balatonfűzfői, Mámai templomromot. Gyönyörű környezetben gyönyörű rom Balatonfűzfő, Jókai u. 37 szám alatt. Története: Máma falu feltehetően már a honfoglalás idején is létezett. A település neve egy - az ezredforduló táján született - görög nyelvű alapítólevélben szerepel, amely szerint István király Mámát a szomszédos…

Magyarország, FELSŐÖRS, Prépostsági templom

A Balaton környék legjelentősebb román-kori épülete a felsőörsi prépostsági templom. Eredeti, nyugati homlokzati tornyos, háromhajós templom, amelyhez félköríves szentély-apszis csatlakozik. Eredeti a két egyenes záródású, dongaboltozatos mellékhajója is, 3-3 ikerablakkal. A sekrestyét később, ismeretlen időben építették hozzá. A felsőörsi prépostságot az Örsi család alapította a XII…
Várj...
Saját utazási blog
Készíts Te is egy utazási blogot!
Tedd közzé, hogy merre jártál a nagyvilágban, vagy hozz létre egy bakancslistát és gyűjtsd össze, hogy hova szeretnél még eljutni!

Magyarország, Kisdörgicse (Római v. középkori kőhíd)

A Felső- és Kisdörgicse közötti országút mellett, az úttesttől délre található régi kőhíd az ország egyik legszebb ilyen jellegű műemléke. A dél felé – a Kű-völgy irányába – folydogáló patak fölött átívelő, kőből gondosan rakott, egynyílású híd építésének ideje régóta vitatott: a környéken sok helyütt talált római kori emlék miatt többen a provincia…

Magyarország, Pátka, Római kőgát

Az ókori Róma egyik jelentős emléke. A római korban kváderkövekből épített gát 50 m-es szakasza még ma is látható. A romjaiban is lenyűgöző méretű, 4 m magas, 2 m széles, eredetileg 125 m hosszú kőgát halastóvá duzzasztotta a Császár patak vizét, és a tavaszi árvizek ellen védte a völgy kijáratánál települt népes római falvakat. A gát 10 millió köbméter víz felfogására volt alkalmas…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 8 - Ujlak falu

A Club Tihany Hotel sorompós portáján áthaladva, egészen a hotel sarkáig kell menni, a parkoló szélére. A parkoló délnyugati csücskénél van egy kerítés, két kapuval. Az első kapu az íjászoké. A második kapun áthaladva a lépcsőn fel kell menni, és a rom ott van előttünk. A középkorban a terület együtt fejlődött a Magyar Királysággal. A földdarab fölött…

Magyarország, Cikó - Eszterpusztai templomrom

Pécs környéki kirándulásunkkor, túránkon voltunk itt. Elfeledett, szinte semmibe veszett XV. századi (vagy korábbi) templomrom. Cikó és Ófalu között, a határon található. A középkori, elpusztult Eszter (középkori nevén Östör) falu temploma volt. Ma már csak tornya áll kb. két emeletnyi magasságban. A rom Ófalu szélén van, de közigazgatásilag Cikó községhez és Tolna megyéhez tartozik…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 5 - Ecsér

Nagyon szépen ránk maradt rom. Csak átutazóban jártam erre, érdemes megállni egy kis pihenőre. A múlt szól ezekből a falakból. A torony romjai 1733-ban még álltak. 1082-ben község állt ezen a helyen, melynek temploma a XII. században épült. A régészeti kutatás feltárta egy egykori lakóház alapjait is. A jelenlegi rom a XIV. században épülhetett. További…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 23 - Kisdörgicse falu

Dörgicséről Kisdörgicse felé haladva, a régi kőhíd után kb. 100 méterre, rögtön az első földútról balra, a réten át megtalálható a Kisfaluddörgicsei templomrom. A XI. században épült. Egyhajós, íves szentélyzáródású templomromban igen jó állapotban maradt meg a nyugati falnál a karzat boltozásának alapja. A szentély déli falában a szentségtartó helye is megmaradt az utókornak…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 20 - Kerekikál falu

A későbronz-koravaskori földsánccal körülvett földvár tövében áll a jó állapotban lévő templomrom. A terület a honfoglaló Kál-Horka szálláshelye lehetett, valószínű, hogy a Horka nemzetségbe tartozó Bulcsú vezér is innen indult kalandozó-portyázó hadjárataira. Konsztantinosz bizánci császár 950-es években írt művében, valamint XIII. és XIV. századi…

Magyarország, Siklósi vár

A várban, vár körül kiváló vártúra, várséta tehető. Nagy történelmi időket látott falai között vármúzeumot, szállodát és éttermet rendeztek be. A Tenkes kapitánya c. filmet itt forgatták. A vár első említése 1294-ből maradt fenn. Legrégebbi épületrészeit a déli lakószárny pincéjében derítették fel a régészek, ez lehetett az egykori oklevelekben…

Magyarország, Visegrád, Királyi palota

Egész Visegrád egy kiváló, tökéletes kirándulóhely. Érdemes körbejárni a tájat a Királyi palotán, Fellegváron kívül is. A palota előzménye Károly Róbert városi háza volt. Komoly palotává csak I. Lajos fejlesztette uralkodása első felében. A romjaiban ma is álló épületeket még szintén I. Lajos kezdte meg építeni élete végén de már csak utódai: Mária és Zsigmond fejezték be a XIV…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 4 - Dabos, Dobos falu

Nyirád felől a romváros mellett elhaladva viszonylag jól járható úton el lehet érni a templomromot. A templomrommal szemben, a hegyoldalban látható a Hertelendi kastélyrom. Mindkettőt meglátogattuk és körbejártuk. A történetük valamelyest összefügg... Nem könnyű megtalálni a Déli-Bakony rengetegében, a Sáska, Nyirád, Szőc és Taliándörögd közötti,…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 17 - Kisörs falu

A honfoglaláskor ez a vidék az Örs nemzetség szállásterülete volt. Kisörs templomát a XIII. században építették román stílusban. Szt. László király tiszteletére épített egyházáról 1263-ból származik az első említés. A mai Kővágóörs község az Árpád-korban Örs faluként települt. Kisörs Örs település nemesi része. A Cibrián család birtoka, ezért a XIV…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 12 - Alag falu

A templom a középkorban Pest vármegyében található Alag falu plébániatemploma volt. A falu már a XII. században is létezett. A XII. sz. végén, XIII. században épülhetett körtemploma. Alag a török időkig önálló település volt az Árpád-kori Keszi falu keleti szomszédságában. A falu birtokosa a köznemesi származású Alagi család volt, akikre az első adatunk…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 32 - Pere

Gyönyörű túra tehető a környező hegyekben, amihez be lehet illeszteni a rom környékét. Sajnos a rom bozóttal erősen be van nőve, de ilyen a természet. A környező túrautak szépek. Sajnos ottjártunkkor az emberi felelőtlenséggel, a környezet szándékos tönkretételével is találkoztunk, Quadosok formájában. Ezek az emberek semmibe veszik környezetünket, tájainkat…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 26 - Szer, Szermonostora (Ópusztaszer)

Mindenki ismeri Ópusztaszert és a Feszty Árpád által 1893. augusztus 20.-ra festett körképet. Ezért, ebben a történetben erről több szó nem esik, mert, hogy mi az a Szer, majd később Puszta Szer, ami ma Ó-Pusztaszer, már nem annyira egyértelmű. A Szeged és Csongrád között félúton, a Tisza árterének egykori magaslatán, a 11. század elejétől a 16. századig…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 43 - Surk, Zsörk falu

Igen kellemes séta tehető Zsörk egykori utcáján. Sajnos, a faluról kevés információ áll rendelkezésre. Zsörk eredeti, Árpád-kori templomát nem ismerjük, annak maradványa feltehetőleg a jelenlegi temploma alatt vagy annak környékén van. Zsörk falut először 1249-ben említik, ekkor a karakói várjobbágyok kezén volt. 1249-ben Pál királyi udvarbíró tudtára…
Oszd meg ezt az oldalt: Középkor

Facebook

Twitter

Viber

Messenger

WhatsApp

Telegram

Skype

Blogger

Flipboard

LinkedIn

Reddit

Buffer

E-mail

Gmail