A koordináta a Sóstókáli templomromé, azonban párszázméteres közelségében van egy másik rom, egy középkori Pusztapalotáé. Sóstókál falu maradványai még fellelhetők a bozótok, facsoportok alatt.
Érdemes megemlíteni az út másik oldalán elhelyezkedő Kornyi-tavat is. Tehát összességében egy nagyon kellemes kirándulás tehető a vidékre.
Érdemes jól körbenézni…▶
Egy 1265-ös oklevél tanúsága szerint az Árpád-korban a falu mai közigazgatási területén öt kis település létezett. Ezek egyike volt Hetye. A település 1082 körüli időre, késő Árpád korra kelteződik, szabad nemesi birtokként, ahol ma is látható az Árpád-kori templom tornyának maradványa.
Az évszázadok során több nemzetség és földesúri család birtokolta…▶
A romok, a romterület gyönyörű. Kellemes sétát lehet tenni a romok között.
Az M7-es autópályáról a Szabadbattyán, Tác, Gorsium csomópontnál délre letérve 3 km után, a temető mellett balra fordulva 1,5 km-re található Pannónia Inferior tartomány egykori közigazgatási és vallási központja.
Az Árpád-kori Föveny falu a Táchoz tartozó Gorsium-Herculia régészeti park területén található…▶
A Balaton környék legjelentősebb román-kori épülete a felsőörsi prépostsági templom. Eredeti, nyugati homlokzati tornyos, háromhajós templom, amelyhez félköríves szentély-apszis csatlakozik. Eredeti a két egyenes záródású, dongaboltozatos mellékhajója is, 3-3 ikerablakkal. A sekrestyét később, ismeretlen időben építették hozzá.
A felsőörsi prépostságot az Örsi család alapította a XII…▶
A Club Tihany Hotel sorompós portáján áthaladva, egészen a hotel sarkáig kell menni, a parkoló szélére. A parkoló délnyugati csücskénél van egy kerítés, két kapuval. Az első kapu az íjászoké. A második kapun áthaladva a lépcsőn fel kell menni, és a rom ott van előttünk.
A középkorban a terület együtt fejlődött a Magyar Királysággal. A földdarab fölött…▶
Készíts Te is egy utazási blogot!
Tedd közzé, hogy merre jártál a nagyvilágban, vagy hozz létre egy bakancslistát és gyűjtsd össze, hogy hova szeretnél még eljutni!
Pécs környéki kirándulásunkkor, túránkon voltunk itt. Elfeledett, szinte semmibe veszett XV. századi (vagy korábbi) templomrom. Cikó és Ófalu között, a határon található. A középkori, elpusztult Eszter (középkori nevén Östör) falu temploma volt. Ma már csak tornya áll kb. két emeletnyi magasságban.
A rom Ófalu szélén van, de közigazgatásilag Cikó községhez és Tolna megyéhez tartozik…▶
Nagyon szépen ránk maradt rom. Csak átutazóban jártam erre, érdemes megállni egy kis pihenőre. A múlt szól ezekből a falakból.
A torony romjai 1733-ban még álltak. 1082-ben község állt ezen a helyen, melynek temploma a XII. században épült. A régészeti kutatás feltárta egy egykori lakóház alapjait is. A jelenlegi rom a XIV. században épülhetett.
További…▶
Dörgicséről Kisdörgicse felé haladva, a régi kőhíd után kb. 100 méterre, rögtön az első földútról balra, a réten át megtalálható a Kisfaluddörgicsei templomrom.
A XI. században épült. Egyhajós, íves szentélyzáródású templomromban igen jó állapotban maradt meg a nyugati falnál a karzat boltozásának alapja. A szentély déli falában a szentségtartó helye is megmaradt az utókornak…▶
Szigliget mellett található toronyrom elnevezésére az egyetlen adat a fölötte fekvő Ávorsai-rét neve lehet, mivel Avas nevű falu nem szerepel a forrásokban. Azt viszont tudjuk, hogy ez a templomrom az egykori Réhely (Révhely) falu temploma volt. A mellette futó utcát ma is Réhely utcának hívják.
A környék a rómaiak által lakott volt, ezt bizonyítják…▶
Gyönyörű tájon átvezető utakon és egy rövidke gyalogúton megközelíthető az apátság romja.
Túrázóknak kiváló látnivaló. Nem messze egy várrom is található. Remek túra illetve kirándulás tehető a környéken.
A Vértesszentkereszti bencés apátság romjait a Vértes erdejének sűrűje rejti a Gerencsérvártól 2 km-re északra, Pusztavám község közelében, Oroszlány közigazgatási területén…▶
Tés és Várpalota felől is igen kellemes gyalogtúra tehető, vadregényes tájon át, Várpalota felől sziklás völgyön keresztül.
Bátorkő vára Várpalotától északra mintegy 5 km-re, a Fajdas-hegység egyik völgyében, meredek és szűk területű sziklacsúcson találjuk Bátorkő vagy mai nevén Pusztapalota várának romjait.
A vár a 13. század végén vagy a 14. század…▶
A várban, vár körül kiváló vártúra, várséta tehető.
Nagy történelmi időket látott falai között vármúzeumot, szállodát és éttermet rendeztek be.
A Tenkes kapitánya c. filmet itt forgatták.
A vár első említése 1294-ből maradt fenn. Legrégebbi épületrészeit a déli lakószárny pincéjében derítették fel a régészek, ez lehetett az egykori oklevelekben…▶
Egész Visegrád egy kiváló, tökéletes kirándulóhely. Érdemes körbejárni a tájat a Királyi palotán, Fellegváron kívül is.
A palota előzménye Károly Róbert városi háza volt. Komoly palotává csak I. Lajos fejlesztette uralkodása első felében.
A romjaiban ma is álló épületeket még szintén I. Lajos kezdte meg építeni élete végén de már csak utódai: Mária és Zsigmond fejezték be a XIV…▶
Miskolc városában egy gyönyörű középkori vár. Remek kirándulóhely, idegenvezetéssel.
A diósgyőri vár egy középkori vár a történelmi Diósgyőr városában, ami ma Miskolc egyik városrésze. Már a 12. században állhatott itt vár, a mai, gótikus vár a tatárjárás után épült, fénykorát Nagy Lajos uralkodása alatt élte, lovagterme a legnagyobb volt Európában…▶
Érdekesség, hogy a hódoltság idején a törökök is, és a magyarok is használták istentiszteletre. A bejárat melletti falon a bevágások azt jelzik, hogy a törökök itt élezték a kardjaikat.
Itt forgatták a Katedrális c. filmsorozatot.
Az egykori ócsai premontrei kolostor ma református templom. A 13. századi román stílusú, három hajós, kereszthajós bazilika…▶
Kiváló kirándulóhely, egy nagyon szép templomrommal és egy jól megfigyelhető Árpád-kori földvárral. Gyepűkaján községtől DK-re, a Marcal (Nádtó) patak jobb partján, a Pusztaszentegyházi-dűlőben ma is áll Nagykeszi falu templomának romja. Tornya védelmi jellegű, földszintje ablaktalan, a felsőbb emeleteken lőrés-ablakokkal látták el. Védelmi jellegre…▶
A honfoglaláskor ez a vidék az Örs nemzetség szállásterülete volt. Kisörs templomát a XIII. században építették román stílusban. Szt. László király tiszteletére épített egyházáról 1263-ból származik az első említés. A mai Kővágóörs község az Árpád-korban Örs faluként települt. Kisörs Örs település nemesi része. A Cibrián család birtoka, ezért a XIV…▶
A dombtetőről gyönyörű a panoráma, de sajnos a romokból nagyon kevés látszik. Ezen a helyen volt az Árpád-kori Szabadi falu.
A leletek alapján a XI. századtól meglévő első templom és temető a környék egyik legkorábbi szakrális épülete lehetett. Koppány lázadásának letörését követően Szent István király szabadjai építhették Szent Mihály, azaz a veszprémi…▶
Mindenki ismeri Ópusztaszert és a Feszty Árpád által 1893. augusztus 20.-ra festett körképet. Ezért, ebben a történetben erről több szó nem esik, mert, hogy mi az a Szer, majd később Puszta Szer, ami ma Ó-Pusztaszer, már nem annyira egyértelmű.
A Szeged és Csongrád között félúton, a Tisza árterének egykori magaslatán, a 11. század elejétől a 16. századig…▶
A jelenlegi Kehidakustány települést a keleti Kustány, a nyugati Kehida, valamint Barátsziget települések együttese alkotja. Kustány ősi magyar név.
A Zala folyó szigetén álló templomrom az egykori Alsókustány, vagy Egyházaskustány település temploma volt. Ismerjük Kustány 1019-es adózási emlékét, és a történelmi levelezések többször is említik…▶