A Bakony déli részén található Úrkút, a hazai mangánbányászat központja volt. Innen nyerték ki az üledékes eredetű mangánércet, ami a földtörténeti középkorban, a tenger mélyén keletkezett. Mára, - a mangán-készletek kimerülése miatt - a külszíni részen fölhagytak a bányászati tevékenységgel, az egykori bánya és környéke most fantasztikus földtani értékeket…▶
1760. körül létesült itt az első üveghuta, és erre az időre tehető a német üvegfúvók idetelepülése is. Helyben volt a tüzeléshez szükséges fa, és a közelben a kvarchomokbánya. Az üvegkészítés a múlt században szűnt meg, a házak összedőltek. Bővebben olvashatsz a hutáról a kihelyezett ismertető táblán a helyszínen.
Az erdőgazdasági műutat keresztezve érünk Pusztabanyára, a tisztásra…▶
A Kelet-Mecsek tájvédelmi körzet része a Máré-vár környéke. 1977. óta védetté nyilvánított terület. Számos védett növény- és állatfajtával találkozhat a szerencsés szemlélődő.
Tölgyeseiben, bükköseiben, gyertyánosaiban legjellegzetesebb az illatos hunyor, a mecseki tea alapjául szolgáló nagyvirágú méhfű, az illatos medvehagyma, nagyvadak közül a gímszarvas, az őz és a vaddisznó…▶
Készíts Te is egy utazási blogot!
Tedd közzé, hogy merre jártál a nagyvilágban, vagy hozz létre egy bakancslistát és gyűjtsd össze, hogy hova szeretnél még eljutni!