Az ókori szobrokat azóta őrzik a Capitoliumi-dombon, hogy IV. Sixtus pápa Rómának adott egy csoport bronzszobrot 1471-ben.
A Michelangelo tervei szerint felújított palotákban ma a szobrok mellett értékes festmények is láthatók. A Palazzo Nuovo-ban görög és római szobrokat állítottak ki.
A palota a Piazza del Campidoglio-n áll, ha felértünk a Cordonata lépcsőn, akkor bal kéz felé esik…▶
Építését Krisztus után 308-ban Maxentius kezdte, ezért Maxentius bazilikájaként is szokták említeni (az olaszok csak ezen a néven: Basilica di Massenzio).
Építését azonban Constantinus az után fejezte be, hogy társuralkodóját Krisztus után 312-ben legyőzte a Milvius-híd mellett.
A hatalmas boltívek és a mennyezet maradványai alapján képet alkothatunk…▶
Traianus krisztus után 107-ben kezdte építtetni a fórumot a Dacia (mai Románia) ellen vívott és teljes győzelemmel végződő két hadjárat (Kr. u. 101-102 és 105-106) emlékére.
Kora legnagyszerűbb fórumán az oszlopsorral szegélyezett szabad tér közepén állt a császár lovas szobra. A fórumon állt még két könyvtár és egy hatalmas bazilika. A romterületet…▶
1885-ben kezdték építeni és 1911-ben avatták fel II. Viktor Emánuel, (Vittorio Emanuele II.) az egyesített Olaszország első királya tiszteletére.
Hatalmas és lenyűgöző látvány. Sokan, sajnos tévesen ezt nevezik Kapitóliumnak, vagy Capitolium-nak. Jöjjön tehát egy kis kiigazítás: A Capitolium, vagy Capituliumi-domb, tulajdonképpen nem más, mint pl. a budapesti vár…▶
A Pantheon, a római minden istenek temploma a leglátványosabb és legjobb állapotban ránk maradt ókori építmény Rómában.
Az e helyen álló első templomot Agrippa építtette Kr. e. 27 és 25 között.
A hagyományos négyszögletes épület helyén álló Pantheont valószínűleg Hadrianus császár tervezte Kr. u. 118-ban.
Kívülről a négyszögletes oszlopos előcsarnok…▶
Készíts Te is egy utazási blogot!
Tedd közzé, hogy merre jártál a nagyvilágban, vagy hozz létre egy bakancslistát és gyűjtsd össze, hogy hova szeretnél még eljutni!
A Forum területére belépve az első épület a Basilica Emilia.
A téglalap alapú csarnokot Krisztus előtt 179-ben építették a pénzkölcsönzők, adószedők és üzletkötők számára.
Mára csak az oszlopcsonkokkal szegélyezett megfakult márványpadló maradt meg. A megzöldült bronzfoltok állítólag megolvadt érmék, amelyek akkor égtek bele a padlóba, amikor a vizigótok a Krisztus előtti 5…▶
Kicsit kitérünk magára arra az útra, mely a Forum Romanum-on keresztül halad. Valaha ez volt az ókori Róma főutcája, mely az egész várost átszelte.
Mindenki számára ismeretes, hogy a világ első kövezett utcáit itt rakták le, nem beszélve a híres mondásról, miszerint: Minden út Rómába vezet.
Hatalmas kövekről beszélünk, melyek egymás mellé szépen vannak…▶
Ezt a diadalívet, a császárkori Róma egyik legutolsó műemlékét, krisztus után 315-ben építették, pár évvel azelőtt, hogy Constantinus Bizáncba tette át a birodalom fővárosát.
Constantinus Kr. u. 312-ben a Milvius-hídnál legyőzte Maxentiust, ennek dicsőségét hirdette a diadalív. A legenda szerint a csata előtti éjszaka a császár azt álmodta, hogy győzni…▶
A Capitoliumi-domb északi magaslatára épült Juno-templom helyén emelkedik a 6. század óta a Santa Maria in Aracoeli.
A templomhoz a Cordonata lépcső melletti másik, márvány (!) lépcsősoron juthatunk fel. A templom kívülről teljesen dísztelen, az embernek, ha választania kell, akkor tutibiztos, hogy a Cordonata lépcső felé veszi az irányt, márcsak…▶
A sötét és nyirkos börtön, ahol a hagyomány szerint Szt. Péter és Szt. Pál is raboskodott és ahol vizet fakasztottak cellájuk falából, (5. kép) hogy két börtönőrt megkeresztelhessenek, a San Giuiseppe dei Falegnami-templom alatt húzódik.
A börtön egy régi ciszterna volt, amely összeköttetésben állt a város fő szennyvízcsatornájával (Cloaca Maxima)…▶
Közvetlenül Traianus fóruma mögött épült fel a fórumnál valamivel korábban épített piac. Valószínűleg ugyanaz a damaszkuszi építész, Apollodórosz tervezte, aki a fórumot is.
Az épületegyüttes 150 boltjában a keleti selyemtől a fűszereken és friss gyümölcsökön át a friss halig és virágig mindent árultak. A modern bevásárlóközpontok ókori őse volt ez a piac…▶
A templomok és a szenátus épülete körül zsúfolódó piaci bódékkal és bordélyházakkal zilált hely volt a Forum a köztársaság korai éveiben.
A Krisztus előtti 2. században rendezni kellett a területet. A piaci árusok és az örömlányok helyét az igazságszolgáltatás és az üzleti élet szereplői foglalták el.
A Forum azonban megmaradt a birodalmi ünnepségek…▶
Saturnus temploma állt az évenkénti Saturnáliák központjában.
A december 17. és 23. közötti egyhetes ünnepség alatt bezártak az iskolák, a rabszolgák együtt ettek uraikkal, az emberek megajándékozták egymást és vidám mulatságokat rendeztek.
Mi sokkal inkább ezt tekintjük a karácsonyi ünnepek előfutárának, mint bármi mást, amire az emberek többsége ma hivatkozik…▶
Krisztus után 203-ban emelték Septimius Severus császár uralomra kerülésének tízéves évfordulójára.
Septimius Severus diadalíve a Forum legjobb állapotban ránkmaradt építménye.
A márványdomborművek a császár Parthiában (ma Irán és Irak területén) és Arábiában elért katonai sikereinek állítanak emléket.
# 321.
▶
Ebben a helyreállított épületben ülésezett a római szenátus.
A Curia belsejében - az Aemilia bazilika melletti csupasz téglaépület - láthatók azok a domborművek, amelyekkel Traianus vagy Hadrianus díszíttette a Rostrát, a nyilvános szónoklatok emelvényét. Az egyiken Traianus, aki elengedte a szabad polgárok tartozásait és feltornyozott adókönyveket semmisít meg…▶
A tűz istennőjének emelt kerek Vesta templom volt az ókori Róma legszentebb helye.
A tűz jelképezte a római állam fennmaradását, kialvása a jóslat szerint a város pusztulását jelentette. A szent lángokat a Vesta-szüzek tartották életben.
Kerek formája a templom helyén egykor álló latin vályogkunyhókra vezethető vissza.
Az épületet 1930-ban részben rekonstruálták…▶
Domitianus császár emeltette krisztus után 81-ben annak emlékére, hogy 70-ben apja, Vespasianus császár és testvére, Titus bevették Jeruzsálemet.
# 332.
▶