Santa Maria Maggiore templom - Róma
A Santa Maria Maggiore, a kora kereszténytől a késő barokkig ívelő építészeti stílusok művészi ötvözete, gyönyörű mozaikjairól is híres.
A Kr.u. 420. körül alapított templom megőrizte eredeti, oszlopokkal elválasztott háromhajós szerkezetét és a falait borító csodálatos 5. századi mozaikokat. A cosmata márványpadló…▶
Az ókori szobrokat azóta őrzik a Capitoliumi-dombon, hogy IV. Sixtus pápa Rómának adott egy csoport bronzszobrot 1471-ben.
A Michelangelo tervei szerint felújított palotákban ma a szobrok mellett értékes festmények is láthatók. A Palazzo Nuovo-ban görög és római szobrokat állítottak ki.
A palota a Piazza del Campidoglio-n áll, ha felértünk a Cordonata lépcsőn, akkor bal kéz felé esik…▶
Építését Krisztus után 308-ban Maxentius kezdte, ezért Maxentius bazilikájaként is szokták említeni (az olaszok csak ezen a néven: Basilica di Massenzio).
Építését azonban Constantinus az után fejezte be, hogy társuralkodóját Krisztus után 312-ben legyőzte a Milvius-híd mellett.
A hatalmas boltívek és a mennyezet maradványai alapján képet alkothatunk…▶
A Vesta templom mögött állt a Vesta-szüzek háza. Itt éltek a papnők akik a szent lángokat őrizték.
Az 50 szobából álló hatalmas épületegyüttes valamikor összeköttetésben volt a templommal. A belső udvarra néző szobák maradtak fenn a legjobb állapotban. A négyszög alaprajzú ház nagy kertet fogott körbe. A Vesta-papnők szobraival szegélyezett udvar kis…▶
Amikor V. Károly császár bejelentette, hogy 1536-ban ellátogat Rómába, III. (Farnese) Pál pápa Michelangelo-t bízta meg a tér felújításával, aki a térre néző palotákhoz új homlokzatot tervezett és megépítette a Cordonata-t.
Az enyhén emelkedő lépcsősor tetején ma Castor és Pollux óriási szobra áll.
Az előző két bejelölésünkön már beszámoltunk a térről…▶
Készíts Te is egy utazási blogot!
Tedd közzé, hogy merre jártál a nagyvilágban, vagy hozz létre egy bakancslistát és gyűjtsd össze, hogy hova szeretnél még eljutni!
A masszív erőd a legenda szerint onnan kapta a nevét, hogy amikor a pestisjárvány idején (Kr. u. 6. század) Nagy Szent Gergely pápa könyörgő körmenetben vonult át a hídon, az épület tetején megjelent Mihály arkangyal.
Az Angyalvár Kr. u. 139-ben Hadrianus császár mauzóleumának épült, de azóta sok más feladatot is betöltött. Aurelianus alatt a városfal…▶
A világ száz csodáinak egyike!
Az amfiteátrum római találmány. Lényege az elliptikus alaprajzú aréna, amelyet több emelet magasságban ülőhelysorok öveztek, s ahonnan a nézők hatalmas tömege biztonságban szemlélhette a látványosságokat, a gladiátorok harcát. Egzotikus állatok parádéztak itt, később valamennyiüket lekaszabolták az ámuló tömeg szeme láttára…▶
A Palatinus az a hely, ahol a császárok és a gazdag arisztokraták éltek. A romok között vannak egyszerű házak, mint például amelyben a hagyomány szerint Augustus élt és vannak pazar épületek, mint Domitianus császár palotájának magánjellegű (Domus Augustana) és hivatalos (Domus Flavia) szárnya.
Teljesen átfogó képet készíteni a Palatinus-ról nem lehet…▶
A Capitoliumi-domb északi magaslatára épült Juno-templom helyén emelkedik a 6. század óta a Santa Maria in Aracoeli.
A templomhoz a Cordonata lépcső melletti másik, márvány (!) lépcsősoron juthatunk fel. A templom kívülről teljesen dísztelen, az embernek, ha választania kell, akkor tutibiztos, hogy a Cordonata lépcső felé veszi az irányt, márcsak…▶
A sötét és nyirkos börtön, ahol a hagyomány szerint Szt. Péter és Szt. Pál is raboskodott és ahol vizet fakasztottak cellájuk falából, (5. kép) hogy két börtönőrt megkeresztelhessenek, a San Giuiseppe dei Falegnami-templom alatt húzódik.
A börtön egy régi ciszterna volt, amely összeköttetésben állt a város fő szennyvízcsatornájával (Cloaca Maxima)…▶
Közvetlenül Traianus fóruma mögött épült fel a fórumnál valamivel korábban épített piac. Valószínűleg ugyanaz a damaszkuszi építész, Apollodórosz tervezte, aki a fórumot is.
Az épületegyüttes 150 boltjában a keleti selyemtől a fűszereken és friss gyümölcsökön át a friss halig és virágig mindent árultak. A modern bevásárlóközpontok ókori őse volt ez a piac…▶
Az első zsidók kereskedőként érkeztek Rómába a krisztus előtti 2. században. Pénzügyi és orvosi szakértelmükkel komoly megbecsülést vívtak ki maguknak a császárkorban.
Üldöztetésük a 16. században kezdődött, amikor IV. Pál pápa arra kötelezte őket, hogy egy fallal körülvett területen éljenek. Ez képezi a mai gettó magját.
A Via del Portico d'Ottavia a zsidónegyed főutcája…▶
A város legzöldebb negyedei a Celio- és Aventino-dombot, valamint a San Giovanni in Laterano körüli forgalmas részt ölelik fel.
A Celio, ahol szétszórtan ma több nagyszerű templom található, a császárkorban divatos lakónegyed volt, amelynek legékesebb bizonyítékai Caracalla romjaikban is lenyűgöző termái.
A fürdőromok fölött áll az Aventino-domb békés…▶
A templomok és a szenátus épülete körül zsúfolódó piaci bódékkal és bordélyházakkal zilált hely volt a Forum a köztársaság korai éveiben.
A Krisztus előtti 2. században rendezni kellett a területet. A piaci árusok és az örömlányok helyét az igazságszolgáltatás és az üzleti élet szereplői foglalták el.
A Forum azonban megmaradt a birodalmi ünnepségek…▶
Saturnus temploma állt az évenkénti Saturnáliák központjában.
A december 17. és 23. közötti egyhetes ünnepség alatt bezártak az iskolák, a rabszolgák együtt ettek uraikkal, az emberek megajándékozták egymást és vidám mulatságokat rendeztek.
Mi sokkal inkább ezt tekintjük a karácsonyi ünnepek előfutárának, mint bármi mást, amire az emberek többsége ma hivatkozik…▶
Domitianus császár emeltette krisztus után 81-ben annak emlékére, hogy 70-ben apja, Vespasianus császár és testvére, Titus bevették Jeruzsálemet.
# 332.
▶
A Forum Boarium templomai közül ő a másik, mely csodálatos épségben maradt ránk, a köztársaság templomai közül.
A krisztus előtti 2 .században épült templomok annak köszönhetik fennmaradásukat, hogy a középkorban az itt élő görög közösség keresztény templommá alakította azokat.
A 20 kannelúrás oszloppal körülvett kisebb templom márványból épült.
A…▶