Menü betöltése...
»Webáruház»Könyv
Bejelentkezés
Várj...
E-mail:
Jelszó:
Bejelentkezés
Adatok mentése...
Füzet
Golyóstoll
Kréta
Zsírkréta
Füzetbox
Körző
Bullet Journal
Tűzőgép
Lyukasztó
Grafit
Színes ceruza
Vízfesték
Olló
Olajpasztell
Jegyzettömb
Rajztömb

Balázs Géza, Takács Szilvia

Bevezetés az antropológiai nyelvészetbe. Tanulmányok. (Könyv)

3 900 Ft(Az elmúlt 30 nap legalacsonyabb
ára: 3 081 Ft volt)
rendelhető
Szerző:Balázs Géza, Takács Szilvia
Kiadó:Prae.hu - Inter Kht. - Pauz-Westerman
Kiadás éve:2009
Oldalszám:304
ISBN:9789639432895
Aranykártya:33 pont

Az antropológiai nyelvészet a nyelvhasználat, a nyelvváltozatok, különösen a nem hatalmi helyzetben lévők, az alacsonyabb fejlettségi fokon álló közösségekre jellemző gondolkodási formák, kulturális hagyományok és minták, hiedelmek viszonyának a tanulmányozása – terepmunka, konkrét nyelvi anyaggyűjtés alapján. Előszeretettel kutatja a vallási, a foglalkozási vagy a rokonsági csoportokhoz való nyelvi tartozás megnyilvánulásait. Holisztikus szemlélet jellemzi, kiemelt kutatási nézőpontja: a nyelvi relativizmus, a nyelvi univerzalizmus és a nyelvi unikáliák.

Az antropológiai nyelvészet diszciplináris pillérei a nyelvészet és az antropológia. A nyelvészet adja a tárgyat, a nyersanyagot (korpuszt), a klasszikus tudományfelfogás aspektusát és részben a terminológiát; az antropológia pedig a szemléletet és kutatási módszert. Az antropológiai nyelvészeti kutatásokban kulcsszerepet játszik a szemiotika: ez adja a rendszerelvűséget, a szimbolikus struktúrák vizsgálhatóságának lehetőségét. Tudománytörténetileg fontos hátteret jelent a szociológia és a néprajztudomány, egyrészt a terepmunka, az élő adatgyűjtés okán, másrészt a jelenségek társadalmi-kulturális kontextusban való szemlélete miatt. A 20. század eleji pszichológiai fordulat nélkül nehezen képzelhető el az antropológiai nyelvészet a mai formájában: a pszichológiai (szociálpszichológiai) kutatások nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az antropológia képes reagálni a másságból eredő problémákra, tekintettel van az egyedire és az egyénre.

Néhány jellemző antropológiai nyelvészeti téma: a nyelv funkciói, jelek és jelnyelvek, gesztuskommunikáció, rokonsági terminológia, nyelvi univerzálék és unikumok, nyelvi centrum és periféria, nyelvi (kommunikációs) rítusok (hagyományok), kommunikációs konfliktusok, agresszió, nyelvi tabu, a technológiák és a nyelv viszonya (legújabban az internet és az sms nyelvi hatásai).

Balázs Géza, Takács Szilvia: Bevezetés az antropológiai nyelvészetbe. Tanulmányok. könyv ára: 3 900 Ft

Oszd meg ezt az oldalt: Bevezetés az antropológiai nyelvészetbe. Tanulmányok.

Facebook

Twitter

Viber

Messenger

WhatsApp

Telegram

Skype

Blogger

Flipboard

LinkedIn

Reddit

Buffer

E-mail

Gmail