Menü betöltése...
»Utazás»Rom
Bejelentkezés
Várj...
E-mail:
Jelszó:
Bejelentkezés

Rom

Magyarország, Somogyvár, Nemzeti Emlékhely, a Bencés apátság romjai, SzG3

Sziasztok, Gábor vagyok! Somogyvár kb. 20 km-re van Fonyódtól délre, itt található a bencés apátság romja, amelynek bemutatására létrehozták ezt a látványosságot. Már most mondom, késő ősztől kora tavaszig zárva van (ami engem azért nem állított meg, végigmentem a kerítés mentén és az a kilátó toronynál véget ért, így egy kicsit be tudtam menni). Az…

Magyarország, KISNÁNA, Vár

Építése a 11-12. századra tehető, és feltehetőleg az Aba nemzetségbeli Csobánka család volt az építtetője. Első ismert birtokosa Csobánka Pál, azonban az Árpád-ház kihalása után (1301) Károly Róbert ellen fordult (Csák Máté-féle párt), így a későbbi király a területet elvette tőle, s ugyanezen nembéli Kompolti Péternek adományozta. Halála bekövetkeztével…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 16 - Tálod (Thalad) falu

Pula falu határában, Tálod-völgyben, a Veszprém-Tapolca közötti úttól délre található. A tálodi kolostort pálos rendi szerzetesek alapították. Az egykori Tálod falu temploma a Bakony sűrűjében, a Vázsonyi-Séd patak mellett, Nagyvázsony közelében található. A falu a forrásokban legkorábban 1171-ben szerepel, mely Benedek veszprémi ispán végrendelete…

Magyarország, Csesznek - Vár

Napsütéses, de nagyon szeles időben jártunk erre. A lépcsőkről szinte levitt minket a szél, de a környékbeli táj és a vár szépsége bőven kárpótolt mindezért. A vár belépős, a felnőtt jegy 400 Ft. A vár az 1241 – 42-es tatárjárás utáni nagy várépítési korszak szülötte. Az első várat a Bána nembeli Jakab báró, királyi kardhordozó emeltette 1263 körül…

Magyarország, SOMOGYVÁR, Történelmi emlékhely, Bencés Apátság romjai

Visszatértünk Somogyvárhoz, régebben voltunk itt, de akkor fényképezni nem sikerült. A táj gyönyörű. Sajnos a romok csak alapjaiban maradtak meg az utókornak, de így is jelentős, látványos. Az apátság mellett jó ötlet a kilátótorony, melyből tiszta időben gyönyörű lehet a kilátás a környékre. Mi viszonylag párás időben voltunk, de így is szép. Rövid…
Várj...
Saját utazási blog
Készíts Te is egy utazási blogot!
Tedd közzé, hogy merre jártál a nagyvilágban, vagy hozz létre egy bakancslistát és gyűjtsd össze, hogy hova szeretnél még eljutni!

Magyarország, Sümeg, Vár

Megközelíteni egyszerű, gyakorlatilag akármerről is érkezel, már messziről látható a vár. A Sümegi Vár az ország egyik, viszonylag épen megmaradt középkori erődje, amely a környezetéből magasan kiemelkedő kopár hegytetőre épült. A vár területileg három egységből, a külső-, a belső és fellegvárból áll. IV. Béla király parancsára a veszprémi püspök…

Szlovákia, Fülek vára (Fiľakovo), SzG3

Sziasztok, Gábor vagyok! Somoskő felől csak egy ugrás Fülek vára (várromja, már megint egy rom! nagyon sok van belőlük ezen a környéken, néhány elég nehezen elérhető. Mind vagy tönkrement, vagy felrobbantották a sógorok). Ennek a várnak nagyon kalandos volt a történelme: a régészeti leletek tanúsága szerint a vár környéke már a történelem előtti időkben is lakott volt…

Magyarország, EGER, Egri vár

Kétszer voltunk itt, először júliusban, csak úgy átutazóban, és csak a panoptikumba jutottunk be. Mivel nagyon tetszett, másodszor Sirok után idelátogattunk. Akkor már az esti kazamatatúrán is részt vettünk, valamint megnéztük a várbörtönt és egyéb kiállításokat is. A külön fotójeggyel (ugyanúgy mint a keszthelyi Festetich kastélynál) nem értek egyet…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 31 - Felsődörögd

Tavaly voltunk itt. A rom nagyon szép látnivaló. Taliándörögd területén a középkorban négy egyházas település volt: Felső és Alsó-Dörögd, Imár és Ráskó. Felső-Dörögd templomát Szent András apostol tiszteletére szentelték. Dörögd első említése 1249-ben történik, amikor az ereki püspöki birtok határait állapítják meg. Mint érdekelt határbirtokosok, megjelentek…

Magyarország, Regöly, Somolyi templomrom

Legújabb szerzeményünk. Tamási - Szakály között, nagyjából félúton, Tamási felől érkezve aki jobban figyel, jobbra már megláthatja a templomromot. Kb. 600 méterre, a szántók közt helyezkedik el, egy kis dombocskán, a Somolyi patak túloldalán. A patakon keresni kell átkelési lehetőséget. Út nem vezet hozzá. Hasonlóságot mutat az Ádándi Hetyei templomromhoz…

Magyarország, Zalaszántó, Tátika-vár rom

A vár romos, de felújítás alatt van. A kilátás a környező tájra - egyszerűen csodálatos. Egy 412 méter magas vulkáni kúpon állnak Tátika várának romjai. A belsőtornyos, szabálytalan alaprajzú vár a XVIII. században rommá lett, de az elmúlt évek rekonstrukciója nyomán egyre több látszik a falakból. Históriájához tartozik, hogy 1248-ban Árpád-házi IV…

Magyarország, Kisdörgicse (Római v. középkori kőhíd)

A Felső- és Kisdörgicse közötti országút mellett, az úttesttől délre található régi kőhíd az ország egyik legszebb ilyen jellegű műemléke. A dél felé – a Kű-völgy irányába – folydogáló patak fölött átívelő, kőből gondosan rakott, egynyílású híd építésének ideje régóta vitatott: a környéken sok helyütt talált római kori emlék miatt többen a provincia…

Magyarország, SZENTBÉKKÁLLA - Velétei palotarom

A romokról még nem szoktam le. Történelmünk. Szentbékkállához két középkori rom is fűződik. Úgy döntöttem, külön-külön teszem fel őket. Ez a palotarom nem egyházi eredetű. Szentbékkálla belterületének északi szélén, a Velétei dűlőben található a téglalap alaprajzú püspöki lakótorony 6,5-7 méteres romja. Nevét feltehetőleg valamikori tulajdonosáról…

Magyarország, Cikó - Eszterpusztai templomrom

Pécs környéki kirándulásunkkor, túránkon voltunk itt. Elfeledett, szinte semmibe veszett XV. századi (vagy korábbi) templomrom. Cikó és Ófalu között, a határon található. A középkori, elpusztult Eszter (középkori nevén Östör) falu temploma volt. Ma már csak tornya áll kb. két emeletnyi magasságban. A rom Ófalu szélén van, de közigazgatásilag Cikó községhez és Tolna megyéhez tartozik…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 5 - Ecsér

Nagyon szépen ránk maradt rom. Csak átutazóban jártam erre, érdemes megállni egy kis pihenőre. A múlt szól ezekből a falakból. A torony romjai 1733-ban még álltak. 1082-ben község állt ezen a helyen, melynek temploma a XII. században épült. A régészeti kutatás feltárta egy egykori lakóház alapjait is. A jelenlegi rom a XIV. században épülhetett. További…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 23 - Kisdörgicse falu

Dörgicséről Kisdörgicse felé haladva, a régi kőhíd után kb. 100 méterre, rögtön az első földútról balra, a réten át megtalálható a Kisfaluddörgicsei templomrom. A XI. században épült. Egyhajós, íves szentélyzáródású templomromban igen jó állapotban maradt meg a nyugati falnál a karzat boltozásának alapja. A szentély déli falában a szentségtartó helye is megmaradt az utókornak…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 10 - Réhely falu (Avasi rom)

Szigliget mellett található toronyrom elnevezésére az egyetlen adat a fölötte fekvő Ávorsai-rét neve lehet, mivel Avas nevű falu nem szerepel a forrásokban. Azt viszont tudjuk, hogy ez a templomrom az egykori Réhely (Révhely) falu temploma volt. A mellette futó utcát ma is Réhely utcának hívják. A környék a rómaiak által lakott volt, ezt bizonyítják…

Magyarország, Középkori szerzetesek 09 - Vértesszentkereszt, Bencés Apátság

Gyönyörű tájon átvezető utakon és egy rövidke gyalogúton megközelíthető az apátság romja. Túrázóknak kiváló látnivaló. Nem messze egy várrom is található. Remek túra illetve kirándulás tehető a környéken. A Vértesszentkereszti bencés apátság romjait a Vértes erdejének sűrűje rejti a Gerencsérvártól 2 km-re északra, Pusztavám község közelében, Oroszlány közigazgatási területén…

Magyarország, Mecsek, Jakabhegy, Pálos-kolostor romjai

A fennsík közepén kolostor romokat nézhetünk meg. Bertalan pécsi püspök 1225 körül Szent Jakab apostol tiszteletére kolostort építtetett - innen ered a hegy elnevezése - az itt élő remeték számára. Később a remeték a magyar alapítású pálos szerzetesrendhez csatlakoztak. A török hódoltság alatt szűnt meg itt az élet. A törökök kiűzése után nem kapták…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 22 - Csomorkány falu

Hajdanán még a török idők előtt békésen termelték a gabonát, tenyésztették az állatokat ezen a környéken. Az államalapítás utáni évszázadokról bizonyosan tudni lehet, hogy számos kisebb-nagyobb falu terült el a mai Hódmezővásárhelyen és környékén. Jellegzetessége volt a tájnak a számos ér, tó, vizenyős terület. A települések közül mintegy tizenötben…
Oszd meg ezt az oldalt: Rom

Facebook

Twitter

Viber

Messenger

WhatsApp

Telegram

Skype

Blogger

Flipboard

LinkedIn

Reddit

Buffer

E-mail

Gmail