Menü betöltése...
»Utazás»Rom
Bejelentkezés
Várj...
E-mail:
Jelszó:
Bejelentkezés

Rom

Magyarország, Zalavár, Kis-Balaton ház és part

A terület Zalavárhoz tartozik, és ugyanazt tudom itt is írni, mint a Kányavári szigetnél. A Zalavár - Újszabar közötti útszakasz mentén, a Kányavári szigetről visszafelé, a Kis-Balatont megkerülve jutottunk ide. Az építés kezdete 852-53-ra tehető, s 870-ben már fölszentelt templomról tudunk. A templom mellé szerzeteseket rendeltek, feltehető, hogy akkor is létezett egy kolostor…

Magyarország, Döbrönte, Szarvaskő vára

Himfy Benedek, a bakonyi királyi vadászok ispánja körbelovagolva a döbröntei dombokat elhatározta, várat épít itt magának. És mivel komoly ember hírében állott jó Benedek úr, ha elhatározta, hát úgy is tett. Nagy Lajos királyunk jóváhagyásával elkezdődött, és 1367-ben be is fejeződött a Szarvaskő várának építése, amelynek ablakából tiszta időben ma is remekül látszik a közeli Somló-hegy…

Magyarország, Nemesvámos, Balácapuszta, Villa Romana

Ismét egy régebbi látogatásunk helyszíne. Nemesvámos és Veszprémfajsz között félúton található Balácapuszta, a XX. században feltárt Római villagazdaság helyszíne. Feltárása mostanában is folyamatban van. Közép-európában páratlan, a kiállítás látványos és világviszonylatban is nagy a tudományos jelentősége. 30-40 főépület és 100 melléképület létezését feltételezik…

Magyarország, VÁROSLŐD - Hölgykő vára

Festői környezetben, forrásokkal körülvéve, erdei csúcson fekszik a hajdani Hölgykő vára. Ma már sok nem látható belőle, de a körülötte lévő táj miatt érdemes meglátogatni. Könnyű megtalálni, Városlőd felől Csehbánya felé lekanyarodva a vasút után, egy földúton jobbra kell bemenni, egész az erdőig, majd onnan balra, és rövidesen meglátható egy sziklafal…

Magyarország, SZIGLIGET, Vár

2006. 08. 15. Tópart, körbe a hegyen és a vár. Kerékpártúrám egyik kiemelkedő része, már visszafele úton. Semmiképpen sem akartam kihagyni (mert volt, amit ki kellett, gondoskodott róla az időjárás). Minden kirándulónak és túrázónak csak javasolni tudom. A Balatonfelvidéken kihagyhatatlan látnivaló. Rövid története: Legkorábbi részei a kettős torony…
Várj...
Saját utazási blog
Készíts Te is egy utazási blogot!
Tedd közzé, hogy merre jártál a nagyvilágban, vagy hozz létre egy bakancslistát és gyűjtsd össze, hogy hova szeretnél még eljutni!

Szlovákia, Fülek vára (Fiľakovo), SzG3

Sziasztok, Gábor vagyok! Somoskő felől csak egy ugrás Fülek vára (várromja, már megint egy rom! nagyon sok van belőlük ezen a környéken, néhány elég nehezen elérhető. Mind vagy tönkrement, vagy felrobbantották a sógorok). Ennek a várnak nagyon kalandos volt a történelme: a régészeti leletek tanúsága szerint a vár környéke már a történelem előtti időkben is lakott volt…

Magyarország, EGER, Egri vár

Kétszer voltunk itt, először júliusban, csak úgy átutazóban, és csak a panoptikumba jutottunk be. Mivel nagyon tetszett, másodszor Sirok után idelátogattunk. Akkor már az esti kazamatatúrán is részt vettünk, valamint megnéztük a várbörtönt és egyéb kiállításokat is. A külön fotójeggyel (ugyanúgy mint a keszthelyi Festetich kastélynál) nem értek egyet…

Magyarország, VESZPRÉM, Domonkos kolostor és templomrom

A vár alatti szikla alatt, a csücskénél, a Séd mellett... Nagyon szép a körülötte lévő területtel együtt... Története: Szent Katalin Domonkos Apácakolostor romjai, amiket a köznyelv csak Margit-romoknak nevez, Veszprém Dózsaváros nevű városrészében, a Séd partján lévő Margit téren találhatók. Ha letekintünk a veszprémi vár magasából, jól láthatjuk…

Magyarország, Zalaszántó, Tátika-vár rom

A vár romos, de felújítás alatt van. A kilátás a környező tájra - egyszerűen csodálatos. Egy 412 méter magas vulkáni kúpon állnak Tátika várának romjai. A belsőtornyos, szabálytalan alaprajzú vár a XVIII. században rommá lett, de az elmúlt évek rekonstrukciója nyomán egyre több látszik a falakból. Históriájához tartozik, hogy 1248-ban Árpád-házi IV…

Magyarország, VESZPRÉM - Veszprémvölgyi apácakolostor és Jezsuita templom

Eddigi túráinkban többször említettem a Veszprémvölgyi apácákat. A Szűz Mária apácakolostor az akkori városmagtól elkülönülten, a Séd-völgy nyugati részén (Vezsprémvölgy, Betekints-völgy) kapott helyet, 1020 körül. A kolostor az első apácazárda és nevelőintézet volt Magyarországon, melynek feladata az volt, hogy az előkelő magyarok leányait a keresztény…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 19 - Szentbalázs falu

Az ódörögdi templomrom előtt ejtettük útba ezt a templomromot is. A rosszabb utat választottuk, Dörgicse felől földúton, de a táj gyönyörű. A romtól csodálatos kilátás nyílik a Balatonra. Történelme: A kora Árpádok idején épült a templom, melyet Szent Balázs védelmébe ajánlottak. Így kapta az itteni falucska a Szentbalázs nevet is. A XI - XII. században…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 8 - Ujlak falu

A Club Tihany Hotel sorompós portáján áthaladva, egészen a hotel sarkáig kell menni, a parkoló szélére. A parkoló délnyugati csücskénél van egy kerítés, két kapuval. Az első kapu az íjászoké. A második kapun áthaladva a lépcsőn fel kell menni, és a rom ott van előttünk. A középkorban a terület együtt fejlődött a Magyar Királysággal. A földdarab fölött…

Magyarország, SZENTBÉKKÁLLA - Velétei palotarom

A romokról még nem szoktam le. Történelmünk. Szentbékkállához két középkori rom is fűződik. Úgy döntöttem, külön-külön teszem fel őket. Ez a palotarom nem egyházi eredetű. Szentbékkálla belterületének északi szélén, a Velétei dűlőben található a téglalap alaprajzú püspöki lakótorony 6,5-7 méteres romja. Nevét feltehetőleg valamikori tulajdonosáról…

Magyarország, CSOPAK Szent Miklós templomrom

Kövesd falu a XII. században is a honfoglalás kori Atyusz nemzetség birtoka volt. Csopak első hiteles emléke 1277-ből származik. A Szt. Miklós tiszteletére emelt egyházát 1363-ban említik először. Szent Miklós püspök a Bizánci Egyház nagy szentjei közé tartozik. 1548-ban Kövesdet és Csopakot is felégette a török. Ezekben az időkben a község teljesen…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 33 - Rád

A 7-es főútról, Balatonlelléről lekanyarodva lehet odajutni, Rádpusztára beérve az utca végén jobbra. Gyönyörű környezetben és kilátással, gyönyörű rom. A templom eredetileg egy lapos, jól kiégetett vörös színű téglából falazott félköríves szentélyből és egy ennél alig szélesebb hossznégyszögű hajóból állt. A kis templom falainak alapozása különleges, kb…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 20 - Kerekikál falu

A későbronz-koravaskori földsánccal körülvett földvár tövében áll a jó állapotban lévő templomrom. A terület a honfoglaló Kál-Horka szálláshelye lehetett, valószínű, hogy a Horka nemzetségbe tartozó Bulcsú vezér is innen indult kalandozó-portyázó hadjárataira. Konsztantinosz bizánci császár 950-es években írt művében, valamint XIII. és XIV. századi…

Magyarország, RÉVFÜLÖP, Fülöpi templomrom

Révfülöp az egyik legrégebbi átkelőpont az északi és déli part között, az első írásos említése 1211-ből származik, ám a leletek tanúsága szerint már a római korban is lakott terület volt. A templom XIII. századi eredetű, az egykori Fülöp falu temploma volt. Egyhajós, román stílusban épült egyenes szentélyzáródással. Falai igen magasan megmaradtak…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 4 - Dabos, Dobos falu

Nyirád felől a romváros mellett elhaladva viszonylag jól járható úton el lehet érni a templomromot. A templomrommal szemben, a hegyoldalban látható a Hertelendi kastélyrom. Mindkettőt meglátogattuk és körbejártuk. A történetük valamelyest összefügg... Nem könnyű megtalálni a Déli-Bakony rengetegében, a Sáska, Nyirád, Szőc és Taliándörögd közötti,…

Magyarország, Mecsek, Jakabhegy, Pálos-kolostor romjai

A fennsík közepén kolostor romokat nézhetünk meg. Bertalan pécsi püspök 1225 körül Szent Jakab apostol tiszteletére kolostort építtetett - innen ered a hegy elnevezése - az itt élő remeték számára. Később a remeték a magyar alapítású pálos szerzetesrendhez csatlakoztak. A török hódoltság alatt szűnt meg itt az élet. A törökök kiűzése után nem kapták…

Magyarország, Eltűnt Árpád-kori falu 9 - Alcsab és Felcsab falu

Az Alcsabi templomromot Csabrendekből Nagytárkánypuszta felé indulva, a falutáblától kb. 1,5 km-re találtuk meg. Jobb oldalt találunk egy kis földutat a szántón, ami egy fás területhez visz. Ennek a facsoportnak a belsejében található az Alcsabi templomrom. A sűrűn benőtt templomból falmaradványok látszódnak, a templombelsőben és körülötte vastag omladék van…
Oszd meg ezt az oldalt: Rom

Facebook

Twitter

Viber

Messenger

WhatsApp

Telegram

Skype

Blogger

Flipboard

LinkedIn

Reddit

Buffer

E-mail

Gmail